Leczenie kanałowe pod mikroskopem dentysta endodonta realizuje zazwyczaj w trudnych sytuacjach. Najczęściej leczenie kanałowe niezbędne jest w momencie, jeżeli miazga zęba została mocno zainfekowana przez próchnicę, co sprawia, że ząb psuje się dogłębnie. Często przyczyną przeprowadzanego w gabinecie dentystycznym zabiegu endodontycznego są zgorzele i martwica miazgi i zmiany zmiany przy wierzchołku, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Czasami zabieg endodontyczny pod mikroskopem należy podjąć, jeżeli po wystąpieniu urazu dochodzi do odsłonięcia miazgi zębowej.
Są jednak takie przypadki leczenia endodontycznego, jakie nie mają źródła wśród chorób czy urazów. Dla przykładu to może być źle wykonany wcześniej zabieg, po którym w kanale zęba zaklinowało się ukruszone narzędzie dentystyczne. Lekarz endodonta powinien zadziałać też przy niedrożności kanału. Niedrożność zwykle występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, skomplikowanego przebiegu albo z uwagi na jego nieodpowiednie wypełnienie. Bywa tak, że zabieg endodontyczy potrzebny jest również po zdjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.
Leczenia endodontycznego nie powinno się bać, niezależnie od problemu, z jakim pacjent zgłasza się do dentysty endodonty. We współczesnej stomatologii w sumie każdy zabieg dentystyczny wykonywany jest pod skutecznym znieczuleniem, z uwagi na to zabiegi są bezbolesne. Zdecydowanie lepiej zgłosić się do dentysty, żeby coś poradził oraz przeprowadził potrzebne zabiegi, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.