Radiologia u stomatologa

Pęknięty ząb – Kiedy do dentysty?
25 sierpnia, 2020
Wybielanie zębów – najbezpieczniej w klinice dentystycznej
31 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Radiologia u stomatologa

Rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym

Radiologia w stomatologii służy tak naprawdę prawidłowej diagnostyce problemu. Stomatolodzy zlecają prześwietlenia radiologiczne, żeby mogli zdobyć konieczne dane dotyczące ułożenia i stanu zębów w szczęce. Zwykle dzięki temu następuje zauważenie dolegliwości, które nie są widoczne, w czasie rutynowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to nic innego jak rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zwykle te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2-3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że szczegółowo przybliża poszczególne zęby, a to ułatwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem rentgen zębów zewnątrzustne odkrywa pełen komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne wskazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań radiologicznych w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa konieczne są dla wielu działów stomatologii. Zazwyczaj, fachowego skorzystania z rentgena, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

RTG zębów przynosi efekty diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie zaliczają się również jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają uprzedniego określenia umiejscowienia zębów. Dzięki temu stomatolog ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak rozległą dziurę powstałą na skutek utraty zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku albo doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, stomatolog również kieruje go na podjęcie badań radiologicznych. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże miejsce narzędzia, jeśli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest koniecznym krokiem w diagnostyce nowotworów.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po zakończeniu leczenia, aby ocenić jego skuteczność.

Jak wygląda RTG zębów u stomatologa?

Współcześnie w wielu gabinetach stomatologicznych realizuje się badania RTG na miejscu od razu w trakcie wizyty. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, bo mogą uniknąć rejestrowania się na następną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Plusem jest to, że wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli i nie wymusza od pacjenta specjalnych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak jak zazwyczaj zjeść coś, wypić i wziąć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed badaniem radiologicznym zębów jest pozbycie się wszystkich metalowych przedmiotów z okolicy szyi i twarzy. Tak więc na RTG u dentysty wygodniej przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed badaniem należy zdjąć okulary, protezy oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa trwa zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy postępie technologii, najczęściej jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto zauważyć, że stomatolog, wykonujący RTG przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o poszczególnych etapach badania.

Prześwietlenia RTG budzą obawy, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, natomiast nie ma powodów do obaw, bo w trakcie robienia prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało pochłania tylko niewielką dawkę, a ponadto każdy pacjent ubiera ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG zbyt często, maksymalne raz na pół roku, dlatego warto pamiętać, kiedy miało się je ostatnim razem. Zdjęć RTG muszą unikać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest konieczne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej u stomatologa.

Skoro RTG zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, warto wymienić plusy tego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika RTG pełniła klisza, która zwykle zajmowała sporo miejsca i mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, bo pliki można bezpiecznie zachować w komputerze. To dodatkowa zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia rentgenowskiego w wybrane miejsce, bez konieczności wożenia całkowitej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może je obejrzeć i dowolnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest zdecydowanie trwalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z gromadzenia odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle szczegółowe i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Stomatolog Toruń