Proteza od stomatologa – wkład koronowo-korzeniowy

Korekta kształtu zęba – Estetyka stomatologiczna
21 stycznia, 2021
Jak działa aparat ortodontyczny
3 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Proteza od stomatologa – wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa czasami jest wymagające, zwłaszcza, kiedy kondycja zębów wymaga specjalistycznego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są bardzo zniszczone w wyniku np. próchnicy, jednak ciągle można je uratować bez potrzeby usuwania. W takich sytuacjach po ukończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie utworzonych ubytków – tzw. odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym właściwym w takich wypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj wykorzystuje się go, gdy korzeń zęba nadal jest zdrowy i mocno przytwierdzony w zębodole, natomiast koronę zęba musimy zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać sztyftu albo śruby, jaką przytwierdza się do korzenia, po czym protetyk na stałe zakłada tam koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje całkowicie odbudowany i może dość dobrze udawać ząb naturalny. W zależności od typu surowca, z którego zostanie stworzony wkład i korona protetyczna. Materiałami, jakie zazwyczaj są stosowane w takim celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Co raz częściej praktycznie rezygnuje się z metalu z uwagi na mniejszą estetykę i ewentualność korozji. Włókno szklane jest dosyć elastyczne i trwałe, dlatego w razie potrzeby, można je wydłubać, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najwytrzymalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego cena jest nieco wyższa.