Szkliwo uznawane za podstawową ochronę zębów, dlatego warto o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o całą jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład obniżenie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości i schorzeń zębów. Aby uniknąć osłabienia szkliwa zębów warto stosować się kilku zasad. W razie wątpliwości trzeba skonsultować się z dentystą.
W głównej mierze warto skupić się na swojej diecie. Kwasy i bakterie pochodzące z pokarmów mogą ujemnie oddziaływać i rozpoczynać uszkodzenie szkliwa. Trzeba przede wszystkim ograniczyć ilość słodyczy oraz napojów gazowanych. Stomatolodzy kładą też dużo nacisku na stosowanie wapnia i fluoru. Wapń jest przydatny dla człowieka, a fluor umacnia zęby, ale w przypadku przyjmowania za wysokich dawek tych składników narażamy się na kłopoty. Niekorzystny wpływ na zdrowie szkliwa ma także ścieranie. Dlatego też nie powinno się stosować za długo past wybielających (z bardzo dużym współczynnikiem RDA).
Sporą ostrożnością powinno wykazać się także przy oczyszczaniu zębów z osadów. Zaniedbanie higienizacji i gromadzenie się nazębnego kamienia, niszczy szkliwo i powoduje choroby zębów i dziąseł. Warto również poznać poprawną technikę szczotkowania, ponieważ za mocne lub niepoprawne czyszczenie może osuwać linię dziąseł i niszczyć szkliwo. Instrukcję odpowiedniego mycia i nitkowania zębów można uzyskać w klinice dentystycznej.