Implanty zębów za i przeciw

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog
Chirurg stomatolog Toruń
1 sierpnia, 2019
Podcięcie wędzidełka - chirurgia stomatologiczna -zabiegi stomatologii estetycznej
Przecięcie wędzidełka
3 sierpnia, 2019
Pokaż wszystkie

Implanty zębów za i przeciw

Implanty zębów koszt i rodzaje tytanowe cyrkonowe

Implantologia jest obecnie innowacyjną dziedziną stomatologii. Opiera się na uzupełnianiu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany specjalnie, zazwyczaj z tytanu, zastępujący usunięty lub utracony wcześniej korzeń naturalny. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba przyczepiana jest na zawsze i dopasowywana kolorem i teksturą do zachowanych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty zębów mogą imitować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najodpowiedniejsze z możliwych uzupełnień osobno dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ZĘBOWE ?

Wszelkie braki zębowe wskazuje się do bezzwłocznego odbudowania. Na skutek utraty zęba zwiększa się ryzyko wytworzenia się problemów ze zdrowiem. Sąsiednie zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Ponadto zwiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, przez co w przyszłości może dojść do utraty kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Najczęściej implanty stosuje się w wypadku braku pojedynczych zębów albo ze względu na walory estetyczne. Brak zębów powoduje deformację twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta żuchwa, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębowe zastępują protezy, które są często źle dopasowane i zawadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, podczas której dokonuje się pełną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie niezbędne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Zasadnicze są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich konsultacji i badań chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam proces zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, proces jest bezbolesny. W trakcie standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze wybiera lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najdłużej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje ciągły czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Zazwyczaj implant nie powinien być odkryty, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, zwane także implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są bardziej odporne na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są przede wszystkim wytrzymałym i silnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i sprawują się jak zęby naturalne, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby szlifowania zdrowych, sąsiednich zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Ponadto chronią przed zanikiem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBÓW

Przed wstawieniem implantu konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyswaja implanty, jednak jest sporo przeciwskazań.

Absolutnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wstawienia implantów odbierają też choroby psychiczne oraz schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Również choroby przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tknanek i zasinienie. Może pokazać się również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENNIK IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów stomatologicznych to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Oscylują między 1 800 do nawet 4 000 zł za jedną śrubę. Do kosztu trzeba także doliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, śruby gojącej, łącznika protetycznego oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich rodzaju. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być wydatek rzędu od 500 do 1 200 złotych.

Po przeliczeniu koszt pełnego zabiegu sięga od 4 do 9 złotych.

Więcej dowiecie się na stronie Implanty Toruń