Chirurg stomatolog Toruń

Ortodonta - aparat ortodontyczny Toruń cena - Ortodoncja
Wizyta u ortodonty
Lipiec 25, 2019
Implanty zębów koszt i rodzaje tytanowe cyrkonowe
Implanty zębów za i przeciw
Sierpień 1, 2019
Pokaż wszystkie

Chirurg stomatolog Toruń

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęstszych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może również nastąpić w skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również poprawić estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy kończą wzrost, jednak nie przebijają się przez błonę śluzową albo kształcą się wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też przemieszczać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel wytworzy się niedostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W cięższych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umiejcawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do odpowiedniego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jednokorzennych i jest on konieczny w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Zwalcza się przeważnie przyczyny dolegliwości. Usuwany jest zaledwie zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zwykle odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w procesie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Ubytki w uzębieniu są rezultatem rozmaitych powodów. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu, wszczepiając implanty zębów. Taki zabieg ma dużo zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, by poprawić estetykę jamy ustnej. Wykonywane są także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w miejscach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.