Fluoryzacja dentystyczna

Leczenie stomatologiczne z zapłatą w ratach
5 lutego, 2021
Plastyczna poprawa uśmiechu – plastyka dziąseł
6 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Fluoryzacja dentystyczna

Utrzymanie zdrowia zębów jest zależne od regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, naprawy wszelkich ubytków, leczenia stomatologicznego oraz od właściwej profilaktyki jamy ustnej. Zadbane i zdrowe zęby można też wspomagać i dodatkowo chronić przed powstawaniem chorób i pomnażaniem się bakterii. Jednym ze sposobów znanych przez dentystów, jest fluoryzacja zębów, a jej głównym zadaniem jest ochrona przed nadwrażliwością i próchnicą.

Fluoryzacja zębów przeprowadzana jest przez dentystę lub certyfikowane higienistki stomatologiczne i polega na nakładaniu wprost na zęby specjalistycznego preparatu – żelu lub pianki – z wysokim nasyceniem fluoru w składzie. Zabieg ten nie wywołuje żadnego dyskomfortu, a jedynie wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na bakterie i kwasy wywodzące z przyjmowania napojów i pokarmów. Ponadto pozytywnie wpływa na remineralizację (odbudowę) szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja wspomaga także wytwarzanie ochronnej bariery, dzięki czemu powstawanie kamienia nazębnego będzie utrudnione.

Warto wiedzieć, że przyswajanie fluoru w dużych ilościach może dać zły wpływ na organizm, z tego powodu zabieg fluoryzacji powinien być wykonywany w określonej przez doświadczonego dentystę częstotliwości i wykonywany wyłącznie w klinice dentystycznej. Pojedynczy zabieg ma w składzie bezpieczną ilość fluoru, dlatego jeśli przyjmowanie zabiegów przebiega zgodnie z wytycznymi dentysty nie nie trzeba się obawiać. Między profesjonalnymi zabiegami fluoryzacji zębów, na co dzień można używać past lub płukanek zawierających małe stężenia fluoru.