Endodoncja

Proteza na implantach
18 lutego, 2021
Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?
19 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Endodoncja

Choć endodoncja wielu niczego nie mówi, to dział dentystyczny, którego celem jest diagnozowanie oraz leczenie dolegliwości miazgi zębowej. W większości znamy to jako leczenie kanałowe. Przyjmuje się, że leczenie endodontyczne zalicza się do bardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych. Mimo to, dzięki nowym technikom oraz zdolnościom endodonty, czyli stomatologa zajmującego się takim leczeniem, leczenie  endodntyczne przebiega bardzo dobrze. Obecnie zabiegi leczenia endodontycznego wykonuje się zwykle pod mikroskopem, co gwarantuje niezbędną widoczność zainfekowanej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają dość poważne przypadki. To nie tylko próchnicze zakażenia miazgi zęba, ale też martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg endodontyczny zapisywani są też pacjenci cierpiący na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Czasem zdarza się, że reakcja endodonty potrzebna jest też przed leczeniem protetycznym. Zanim jednak stomatolog endodonta podejmie się działania, przeprowadza odpowiednią ilość badań diagnostycznych, które stwierdzą, czy da się uratować ząb.

Choć leczenie kanałowe nie kojarzy się pacjentom dobrze, dzięki nowoczesności stomatologii nie należy się go obawiać. Każdy zabieg leczenia kanałowego wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym, więc zabieg jest bezbolesny. Poprawnie oczyszczony kanał zębowy nie sprawia kolejnych problemów.