Czym jest kiretaż u dentysty

Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?
19 lutego, 2021
dziecko u dentysty leczenie zębów mlecznych
Dlaczego warto zabrać dziecko do stomatologa?
20 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Czym jest kiretaż u dentysty

Kiretaż to w leczeniu stomatologicznym zabieg zaliczający się do leczenia chorób przyzębia. Jego celem jest usunięcie kamienia nazębnego zalegającego w kieszeni dziąsłowej. Gromadzący się w pobliżu dziąseł osad, może powodować stany zapalne i przyczynia się do powstawania chorób. Jeżeli kamień nazębny zbiera się w kieszonkach dziąsłowych, podstawowe zabiegi higienizacyjne, na przykład piaskowanie oraz skaling, mogą okazać się niewystarczające.

Kiretaż może być zamknięty lub otwarty a zależy to od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Kiedy są głębokie, potrzebny będzie otwarty kiretaż. Różnica znajduje się w tym, że w otwartym kiretażu trzeba naciąć dziąsło i tak odkryć korzeń. W zamkniętym kiretażu, nie trzeba tego robić. Ten zabieg stomatolog przeprowadza się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu z reguły występują nieprzyjemne niedogodności. To na przykład obrzęk, zasinienie albo na przykład krew w ślinie.

Dla załagodzenia tych dolegliwości należy brać przepisane przez stomatologa antybiotyki i środki przeciwbólowe. Należy także przejść na lekką dietę półpłynną, która sprawia, że pacjent ogranicza żucie i nie podrażnia leczonego obszaru. Podczas leczenia dziąseł pomocne będzie też łagodne oczyszczanie jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie, nitkowanie albo irygacja mogą podrażniać.

Choć gojenie po kiretażu wymaga czasu, dzięki temu zabiegowi pacjent uniknie zapaleń i chorób spowodowanych obecnością osadu w okolicach dziąseł.