Co niszczy zdrowie zębów?

Dlaczego dziąsła bolą?
17 lipca, 2020
Czysty gabinet dentystyczny
24 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Co niszczy zdrowie zębów?

Często mówi się o tym, na ile niezbędna jest profilaktyka oraz prawidłowa higienizacja jamy ustnej. Stomatolodzy przestrzegają przed skutkami zaniechania pielęgnacji zębów, jednak istnieje także wiele innych złych czynników. Co psuje zęby poza brakiem higieny albo równie słynnymi z psucia słodyczami? Przeważnie są to niepozorne nawyki, jakie niekorzystnie wpływają na stan zębów.

Na szczycie wszystkich list dotyczących niszczenia zębów muszą znaleźć się papierosy. Jak wiadomo będące w nich toksyczne substancje nie tylko szkodzą zębom, ale i całemu organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają tendencje do używania zębów jako otwieracza do butelek. Tego rodzaju postępowanie nie tylko wystawia zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale także zwiększa zagrożenie ukruszenia. Takie same skutki daje zaciskanie i zgrzytanie zębami. Spowodowane tym przedwczesne starcie zębów, pozbawia ich głównej ochrony. Zęby niszczy również obgryzanie długopisów, ołówków czy paznokci. To z kolei sprzyja mnożeniu się bakterii oraz powstawaniu próchnicy.

Przyzwyczajenia jedzeniowe także mają znaczenie jeśli chodzi o zdrowie zębów. Podjadanie pomiędzy posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, jakiego większość pacjentów nie oczyszcza w ciągu zapracowanego dnia. Trzeba również wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze oraz napoje powodują przebarwienia lub psują szkliwo ze względu na wielką zawartość kwasów.

Właściwa higiena pomaga w zapobieganiu psuciu się zębów, jednak należy pamiętać, żeby wykonywać to prawidłowo. Za mocne szczotkowanie uszkadza szkliwo oraz uraża  dziąsła. Warto więc szczotkować z uwagą.