Leczenie dziur w zębach

Podcięcie wędzidełka - chirurgia stomatologiczna -zabiegi stomatologii estetycznej
Przecięcie wędzidełka
3 sierpnia, 2019
Tytanowe implanty zębów Toruń - stomatologia estetyczna
Implanty zębowe – stomatologia estetyczna
5 sierpnia, 2019
Pokaż wszystkie

Leczenie dziur w zębach

Leczenie kanałowe toruń - leczenie pod mikroskopem

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Każdy z nas choć raz w życiu, stresując się pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał krzyki bólu. Niewykluczone, że zdarzyło ci się też heroicznie poprosić o borowanie bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się ogromnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna część osób wręcz do przesady boi się nie tyle wiertła, co igły. Badania pokazują, że 39% Polaków boi się chodzić do stomatologa. Nie dziwi nas zatem informacja, że 99% Polaków ma próchnicę. Chore zęby mogą skutkować bardzo poważnymi kłopotami dla ogólnej kondycji organizmu, dlatego nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw różnym lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to bardziej nowoczesne sposoby znieczuleń.

Dla tych, co obawiają się strzykawek…

Każdy z nas ma jakieś fobie. Niektórzy źle czują się w ciemnych pokojach, inni panicznie boją się węży, są zaś i tacy, którzy odczuwają panikują na widok igieł. Jest to lęk zupełnie normalny i nie powinniśmy się go wstydzić. Duża grupa ludzi nie wie o możliwościach dzisiejszej stomatologii i wciąż żyje w świecie, gdy lekarz był w stanie wyrywać nam ząb „na żywo”, tylko dlatego, że „skończyły się limity znieczuleń”. Jeżeli obawa przed najmniejszym nawet bólem jest dla ciebie nie do przezwyciężenia, można przemyśleć zastosowanie najnowszych metod znieczulania. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich:

-„magiczna różdżka”- to komputerowa metoda zwalczania bólu. Przyrząd ten przypomina kształtem różdżkę lub długopis, więc często nazywa się je z niemieckiego „Wand” albo po prostu „magiczna różdżka”. Bardzo często tę technologię wykorzystuje się w gabinetach dentystycznych dla dzieci, ponieważ płyn znieczulający jest podawany przez przyrząd, który nie powoduje bolesnego zaaplikowania preparatu w dziąsło. Nie wyczujemy również żadnej igły. Dodatkowym plusem tej techniki jest również brak efektów ubocznych- podniebienie i język pozostają sprawne, zatem możemy po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko powoduje niemiłe wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Zastosowanie podtlenku azotu w mieszance z tlenem, jest bardzo korzystnym i częstym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający uspokaja, odpręża i nieznacznie oszałamia, przez co jest nam zdecydowanie łatwiej oddać się „pod skalpel” dentysty, zamiast panicznie cofać głowę. Ta technika walki z bólem jest również bardzo często używana podczas wizyt dla dzieci. Jej niezaprzeczalne plusy, to brak konieczności używania igieł. Gaz nie powoduje też drętwienia w jamie ustnej. Maski, przez które podaje się podtlenek azotu najczęściej pachną owocami, co jest miłym zaskoczeniem dla pacjenta. Bywa, że pacjenci są w tym stopniu wyluzowani, że zasypiają na fotelu dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na nasze specjalne życzenie dentysta może też zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Preparat ten po przyłożeniu go do dziąseł znieczuli miejscowo posmarowany obszar i łatwiej będzie nam przyjąć koktajl podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Postęp medycyny przynosi coraz więcej metod niekonwencjonalnych. Istnieje coraz więcej klinik stomatologicznych, które proponują znieczulanie za pomocą specjalnych metod, na przykład z pogranicza hipnozy. Te metody w Polsce pozostają wciąż w sferze dodatków, chociaż są bardzo skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na używaniu specjalnych aplikacji, które emitują relaksacyjne melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. W taki nasz organizm jest wprawiany w błogi stan odprężenia, co pozwala nam się rozluźnić w trakcie zabiegu i bez strachu oddać w ręce stomatologa. W niektórych ośrodkach pacjent podczas zabiegu otrzymuje też gogle Virtual Reality. Dzięki nim może „przenieść się” do innego świata, oglądając niesamowite, realistyczne pejzaże i słuchać odprężającej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- to urządzenie podobne do „magicznej różdżki”. Ma ono przyspieszać aplikowanie środka znieczulającego do tkanek miękkich i zmniejszać uczucie „rozpychania” dziąsła przez wtłaczany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małych rozmiarów pistoletu. Urządzenie to stopniowo aplikuje nam lek, dzięki czemu nie jest to aż tak bolesne jak tradycyjna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Wizja korzystania z zabiegów u dentysty bez opcji znieczulenia, może być bardzo stresująca. Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze należy zastosować znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, szkoda się więc niepotrzebnie męczyć. Są jednak sytuacje, kiedy potrzeba stomatologa poinformować, że zastosowanie zwyczajnego środka znieczulającego nie jest możliwe. Za najczęstsze przeciwwskazanie do przyjmowania znieczulenia podawana jest ciąża. Badania udowodniły, że znieczulenie miejscowe nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka, więc śmiało możesz iść na wizytę do stomatologa, jeśli jesteś w ciąży. Warto jednak poinformować o tym fakcie lekarza, który ewentualnie dobierze delikatniejszy środek, albo zmniejszy nieco jego dawkę. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest stosowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. dzień przed wizytą u lekarza zażywałeś aspirynę, koniecznie poinformuj o tym stomatologa. Dentysta musi też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na konkretne produkty lub środki farmakologiczne.

Esthetic Dental Clinic – Dentysta Toruń
Zapraszamy do naszego gabinetu :
Dentysta Toruń