Implanty zębowe

Higienizacja jamy ustnej
23 października, 2019
most protetyczny stomatologia estetyczna
Mosty protetyczne
20 grudnia, 2019
Pokaż wszystkie

Implanty zębowe

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest obecnie innowacyjną dziedziną stomatologii. Opiera się na uzupełnianiu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, zazwyczaj z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Implant stomatologiczny umożliwia wstawienie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba wstawiana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębowe mogą imitować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najwłaściwsze z możliwych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ZĘBÓW?

Wszelkie braki zębowe zaleca się do bezzwłocznego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiednie zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Co więcej zwiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w wypadku braku pojedynczych zębów albo z uwagi na walory estetyczne. Brak zębów powoduje deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta szczęka, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębów zastępują protezy, które są często niekomfortowe i zawadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest konsultacja u chirurga stomatologa, podczas której przeprowadza się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie potrzebne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Zasadnicze są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po odbyciu wszelkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. Podczas standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Typ implantów zawsze wybiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najdłużej stosowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długi czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Chociaż implant nie powinien być widoczny, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, nazywane też implantami ceramicznymi. Uważane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zęba i mają wyższą odporność na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są przede wszystkim wytrzymałym i solidnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w wypadku źle dopasowanych protez. Nie wymagają piłowania zdrowych, pobocznych zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Dodatkowo zabezpieczają przed zanikiem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają poprawne funkcje żucia, co umożliwia spożywanie pokarmów bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu wymagane jest przeprowadzenie szeregu badań. Stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Bezwarunkowym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów odbierają też choroby psychiczne oraz schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Również dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęściej występującymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może wystąpić również ból, na który przepisuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wstawienie implantów zębów to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1600 do nawet 5 000 złotych za pojedynczą śrubę. Do kosztów trzeba również wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i uzależnione od ich typu. Im solidniejsze i estetyczniejsze tym cena jest wyższa. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 300 złotych.

Po przeliczeniu koszt pełnego zabiegu sięga od 4,5 do 9 tysięcy złotych.