Dokładne usuwanie osadu z zębów

Plastyczna poprawa uśmiechu – plastyka dziąseł
6 lutego, 2021
Wydłużenie korony zęba – plastyka dziąseł
7 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Dokładne usuwanie osadu z zębów

Troska o kondycję jamy ustnej opiera się w głównej mierze na właściwej pielęgnacji. W celu zapobiegania rozwoju bakterii oraz odkładania się resztek jedzenia, jakie przyczyniają się do wytwarzania się kamienia nazębnego, należy odpowiednio zadbać o jamę ustną poprzez staranne czyszczenie. Nie licząc takich metod, jak szczotkowanie czy nitkowanie, dentyści zalecają, by przynajmniej dwukrotnie w roku zapisać się na kontrolę w gabinecie stomatologicznym, na profesjonalny zabieg usuwania kamienia nazębnego, czyli na skaling.

Skaling jest wykonywany przez stomatologa lub dyplomowane higienistki . Metoda ta opiera się na użyciu specjalnego skalera ultradźwiękowego, który dosięga najgłębsze, trudnodostępne  zakamarki, co oznacza, że ta metoda jest wysoce skuteczna. Wykorzystywane ultradźwięki sprawiają, że płytki kamienia nazębnego kruszą się oraz odrywają się od zębów, co oznacza, że można je bez trudu wypłukać z jamy ustnej. Sam zabieg ma dobry wpływ dla zdrowia, choć w niektórych przypadkach może wywoływać dyskomfort u wrażliwszych pacjentów. Nie należy go jednak przeprowadzać u osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą oraz u kobiet w ciąży.

Korzystanie ze skalingu jest ważne ze względu na to, że nawet największa dbałość o zęby nie eliminuje ryzyka powstawania kamienia nazębnego, który może być ścisłą przyczyną stanów zapalnych oraz rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Często po wykonaniu skalingu, pacjenci poddają się także zabiegowi fluoryzacji dla zwiększenia ochrony zębów.