Zdjęcia RTG w stomatologii

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny dla pacjenta
6 lipca, 2022
Pokaż wszystkie

Zdjęcia RTG w stomatologii

RTG zębów w stomatologii - dentysta rtg

RTG w stomatologii służy głównie szczegółowej diagnozie przypadku. Dentyści wykonują RTG, aby mogli osiągnąć konieczne informacje dotyczące ułożenia oraz zdrowia zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na zauważenie problemów, niemożliwych do wykrycia, podczas zwyczajnego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to po prostu RTG zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym przedstawia obraz 2-3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że szczegółowo pokazuje poszczególne zęby, dzięki czemu ułatwia dentyście diagnozę. Z kolei zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne odsłania komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje położenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty przeprowadza się dla odmiennych działów dentystyce. Zwykle, fachowego użycia radiologii, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów zdaje egzamin diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian w obrębie kości – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne uznaje się też jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają wcześniejszego rozpoznania umiejscowienia zębów. Za pomocą tego ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak wielką przerwę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeśli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi oraz ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, dentysta również wysyła go na wykonanie badań radiologicznych. RTG zębów unaocznia  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a także jest koniecznym elementem diagnostyki zmian nowotworowych.

Zwykle dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po zakończeniu leczenia, by sprawdzić jego skuteczność.

W jaki sposób przebiega RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie przeważnie w gabinetach stomatologicznych wykonuje się zdjęcia radiologiczne na miejscu na jednym spotkaniu w trakcie wizyty. To duże ułatwienie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na nową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów zrobienie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie wymaga od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Można tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, wypić oraz zarzyć swoje leki.

Konkretnym przygotowaniem przed badaniem rentgenowskim zębów jest pozbycie się wszelkich przedmiotów z metalu ze strefy szyi i twarzy. Tak więc na RTG u stomatologa należy przyjść bez biżuterii i spinek, a minutkę przed zabiegiem należy ściągnąć okulary, protezy oraz aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty trwa tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologicznej, zwykle jest to już RTG w formie cyfrowej. Warto dodać, że dentysta, który wykonuje RTG przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o poszczególnych etapach badania.

Zdjęcia RTG budzą obawy, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, ale nie ma powodów do obaw, dlatego że w trakcie robienia prześwietlenia RTG zębów u stomatologa, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało przyswaja bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent ma na sobie specjalny ochronny fartuch. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG bardzo często, najlepiej nie częściej niż co pół roku, z tego względu trzeba pamiętać, kiedy miało się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich muszą unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest absolutnie konieczne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej u stomatologa.

Z racji tego, że RTG zębów można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w metodą cyfrową, warto wymienić zalety takiego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika RTG pełniła klisza, która zazwyczaj wymagała dużo miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego RTG w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, dlatego że pliki można bezpiecznie zostawić w pamięci komputera. To użyteczna zaleta, ponieważ pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez potrzeby dźwigania całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest znacznie trwalsze, ponieważ trudno je zniszczyć.

Warto dodać, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z gromadzenia odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

To badanie jest precyzyjne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.