Stomatologia estetyczna

Całkowity brak zębów – implanty zębów vs. całkowite uzupełnienie protetyczne?
16 września, 2020
Wybielanie lampą Beyond
21 września, 2020
Pokaż wszystkie

Stomatologia estetyczna

Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej?

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej bazuje na osiągniętej przez lata wiedzy i umiejętności stomatologów i na rozrostu technik i technologii stosowanych w leczeniu stomatologicznym. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a wiele z nich, osiągalna jest praktycznie od razu w trakcie kilku, a czasem nawet jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Współcześnie pacjenci mogą skorzystać z wielu technologii, które zmniejszają przebarwienia i korygują wygląd i kształt zębów, a także wypełniają ewentualne braki. Dzięki temu każdy pacjent, który pojawi się u stomatologa, wychodzi z gabinetu uśmiechnięty nawet w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD)

Wielu pacjentów martwi się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu dentystycznym. Parę lat temu na końcowy rezultat należało czekać aż do zakończenia leczenia i pełnego wygojenia tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Współcześnie powstała możliwość poznania efektu pracy dentysty zanim ten rozpocznie leczenie. Metodą tą jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Jak to działa? Digital Smile Design to nowoczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pobieranych wprost od pacjenta – tj. odpowiednich zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć RTG – stomatolog za pomocą specjalnego programu wprowadza wszelkie zmiany. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dobiera kolory i kształt zębów i efekt zmian na cały wygląd szczęki i twarzy pacjenta. Dodatkowo DSD można zastosować mając już przygotowany plan leczenia stomatologicznego, więc pacjent zobaczy poszczególne kroki zmian albo użyć programu w roli przygotowania planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może przekazać stomatologowi jakiego efektu oczekuje, a wtedy stomatolog pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą niezbędne do uzyskania wymarzonego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba zastąpić braki zębów nie tylko z uwagi na wygląd, ale także zdrowie szczęki, już wiemy. Wielu pacjentów w tym celu wybiera aplikację implantu zębowego. O ile dotąd, chociaż implanty są najtrwalszym i według stomatologów najlepszym wśród protez, cały zabieg trwał kilka miesięcy, dlatego że aplikacja implantów dentystycznych wiąże się sporym czasem zrastania kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na praktyczne zmniejszenie tego czasu. Współcześnie dostępny jest zabieg wszczepienia implantów w zaledwie jeden dzień.

Chociaż i w tym przypadku implant musi zrosnąć się z kością, co zabierze trochę czasu, za sprawą nowoczesnej technologii stomatologii estetycznej pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny ze wspaniałym uśmiechem w jeden dzień. Dentyści sporządzili w tym celu nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, którą da się zaaplikować bezpośrednio na wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Daje to dwa zyski. Po pierwsze pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza osłania implant ułatwiając jego łączenie z kością. Gdy już implant stomatologiczny całkowicie zrośnie się z kością, pacjent przychodzi na dodatkową wizytę, podczas której stomatolog wymienia uzupełnienie tymczasowe na uzupełnienie stałe.

Profesjonale wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond u stomatologa

Wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest następnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi metodami wybielania zębów, wykorzystanie specjalistycznej lampy zapewnia znacznie widoczniejsze rezultaty przy tylko jednej wizycie. Wybielanie usuwa z zębów wszelkie przebarwienia powstałe na skutek diety, dlatego że nawet całkowicie zdrowe zęby mogą mieć, nieestetyczny żółty odcień. Zaletą lampy Beyond jest technika naświetlania, jaka usuwa przebarwienia, a przy okazji usuwa do 96% bakterii. Inną zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest także korzystny wpływ na stwardnienie kompozytów stomatologicznych oraz zminimalizowanie stanów zapalnych.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów w gabinecie dentystycznym jest bardzo wygodny i nie pożera dużo czasu. Szczególnie ważnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu można dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto wspomnieć, że stomatolog może bez trudu regulować siłę lampy i tym samym dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu da się naprawić także za pomocą protetycznych koron i licówek stomatologicznych. Korony protetyczne służą zastąpieniu zębów np. po leczeniu kanałowym pod mikroskopem lub do położenia jej na implancie. Stosuje się je w głównej mierze z uwagi na to, że bardzo dobrze imitują naturalne zęby. Sporządza się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Z kolei licówki stomatologiczne to niewielkie nakładki, jakie zakłada się od razu na zęby. Pod licówkami da się zakrywać trudne do usunięcia przebarwienia, np. przy zębach martwych, które nie reagują na wybielanie. Licówki wykorzystuje się także jako sposób korekty drobnych wad kształtu zębów. Aplikując licówki możemy ukryć np. diastemę (przerwę między zębami) lub ukruszony fragment zęba.

edclinic.pl/zabiegi-stomatologiczne-torun-cennik/