Ortodoncja i aparaty ortodontyczne

Zmiana kształtu zęba – Estetyka stomatologiczna
19 marca, 2021
leczenie kanałowe - stomatologia
Czym jest leczenie kanałowe i w jakiej sytuacji trzeba je wykonać?
24 czerwca, 2022
Pokaż wszystkie

Ortodoncja i aparaty ortodontyczne

Invisalign – niewidoczne nakładki na zęby

Nakładki zębowe Invisalign to zaawansowana technologia leczenia wad zgryzu. Niewidoczne nakładki trafiły do Polski z USA i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Niewidzialne nakładki Invisalign to wspaniałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą uniknąć leczenia zwykłym aparatem na zęby.

Co to jest Invisalign?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wadę zębów z użyciem niewidocznych nakładek, czyli alignerów, które robi się ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego. W porównaniu do klasycznych aparatów na zęby, Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na większy komfort noszenia oraz większą elastyczność. Aparat ortodontyczny Invisalign można zdjąć przed jedzeniem. Ważnym jest, aby alignery trzymać na zębach 22 godziny w ciągu dnia. Co również istotne, sama korekcja aparatem Invisalign trwa szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów .

Silikonowy aparat ortodontyczny – w jaki sposób to działa oraz jak wygląda przebieg leczenia?

Aparat zębowy Invisalign leczy wady uzębienia przez odpowiedni nacisk na konkretne zęby. Noszony przed konkretną ilość czasu sprawia, że zęby delikatnie przemieszczają się. Niewidoczne nakładki zębowe – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki postęp noszenia i wymiany trwa tak długo, gdy wada zgryzu pacjenta zostanie w pełni skorygowana.

Proces leczenia rozpoczyna się od diagnostyki w gabinecie ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta i przeprowadza wstępne badania . Następnie zleca zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. W trakcie wizyty konsultacyjnej pacjent dostaje również cyfrową wizualizację uzębienia, który pozwala dostrzec efekt leczenia aparatem na zęby Invisalign.

Na podstawie zrobionego skanu cyfrowego ortodonta wręcza pacjentowi zestaw silikonowych nakładek ortodontycznych, które pacjent nosi zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta ustala też czas trwania korekcji uzębienia pacjenta.

Kontrole w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, czyli są dużo rzadsze niż w wypadku leczenia klasycznym aparatem na zęby. Podczas takiej wizyty ortodonta zweryfikuje postępy w leczeniu i wręczy pacjentowi kolejne nakładki zębowe.

Jakie są zalety wynikające z leczenia aparatem ortodontycznym Invisalign?

Niewątpliwie największą korzyścią wyboru Invisalign jest niewidoczność samych nakładek zębowych. Nakładki noszone na zębach są praktycznie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo aparat ortodontyczny można zdjąć przed posiłkiem, jak i również np. przed istotnym wydarzeniem.

Czas trwania leczenia jest znacznie krótszy niż korekcja zwykłym aparatem na zęby. Gdy wada uzębienia jest niewielka, proces korekcji może trwać tylko kilka miesięcy.

Aparat ortodontyczny Invisalign to też niezwykła wygoda i komfort w noszeniu. Nakładki są wykonane ze specjalnego materiału termokurczliwego, dlatego są pozbawione metalowych elementów. Oznacza to, że ryzyko otarć albo zranień jest minimalne.

Przez swoją mobilność, nakładki Invisalign bez problemu można utrzymać w czystości. Najskuteczniejszym sposobem podczas czyszczenia aparatu jest użycie własnej szczoteczki . Aparat ortodontyczny Invisalign trzeba czyścić po każdym posiłku. Dodatkowo pacjent nie jest zmuszony modyfikować swoich nawyków czyszczenia jamy ustnej. Wystarczy zdjąć nakładkę przez myciem zębów.

Noszenie nakładek na zębach nie powoduje, że pacjent ma problemy podczas mówienia. Takie komplikacje mogą wystąpić w początkowych dniach po rozpoczęciu korekcji.

Jakie wady leczy się z pomocą nakładek zębowych Invisalign?

Korekcja silikonowymi nakładkami ortodontycznymi Invisalign daje efekt w przypadku zarówno poważnych wad uzębienia, jak i tych delikatnych wad. Leczenie polecane jest zwłaszcza polecane pacjentom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem albo stłoczeniem zębów.

Przerwy między zębami

Są to małe albo większe przerwy między poszczególnymi zębami. Wada występuje, podczas kiedy szczęka jest za duża w porównaniu do zębów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, gdy pacjent zamyka usta, a poszczególne zęby dolne zakrywają zęby górne. Taka nieprawidłowość sprawia, że zęby ocierają się o siebie, powodując widoczne uszkodzenia.

Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt głębokim pokrywaniem zębów górnych na zęby dolne. Rezultatem są liczne problemy, takie jak zużycie się zębów lub ból w szczęce. Jeżeli wada nie jest poddana korekcji u ortodonty, może dojść do zupełnego starcia zębów dolnych oraz ich martwicy.

Przodozgryz

Przodozgryz to wada odwrotna – to zachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która charakteryzuje tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych w przód. Powszechnie jest to problem samej żuchwy, a więc dolnej szczęki, która wystaje za bardzo w przód.

Stłoczenie zębów

Tę wadę charakteryzuje szczęka, która nie mieści wszystkich zębów. Pacjent, który boryka się z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w szczęce na pomieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.

Protetyk Toruń
Ortodonta Toruń
Ortodonta Toruń
Leczenie ortodontyczne Toruń
Leczenie ortodontyczne Toruń
Protetyk Toruń
Protetyka stomatologiczna Toruń
Protetyk Toruń
Protetzy stomatologiczne Toruń
Leczenie ortodontyczne Toruń
Protezy zębów Toruń
Aparaty ortodontyczne Toruń
Ortodonta Toruń
Gabinet ortodontyczny Toruń
Ortodonta Toruń
Ortodonta Toruń
Ortodonta Toruń