Korekta kształtu zęba – Estetyka stomatologiczna

Powtórne kanałowe leczenie albo usunięcie zepsutego zęba?
22 grudnia, 2020
Proteza od stomatologa – wkład koronowo-korzeniowy
2 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Korekta kształtu zęba – Estetyka stomatologiczna

Piękno uśmiechu to szczególnie istotna kwestia dla wielu osób, jakie przychodzą do kliniki stomatologicznej. Zazwyczaj estetyczna korekta kształtu i wyglądu zębów dotyczy małych ukruszeń, pęknięć, zakrzywień i zmiany koloru. Dzięki umiejętnościom stomatolog może poprawić kształt wybranych zębów. Metody wykonywane przez dentystów nadające piękno uśmiechu nie oddziałują na budowę zębów za mocno, a do tego nie wywołują dyskomfortu albo bólu. Zmiana kształtu i wyglądu zębów w klinice stomatologicznej oczekuje, by zęby były zdrowe.

Pierwszym sposobem wśród zabiegów stomatologii estetycznej na zmianę kształtu i wyglądu zębów jest np. bonding. Zabieg ten polega na zakryciu minimalnych niedoskonałości oraz ukruszeń niewielką ilością kompozytu. W tym przypadku kształt zęba bardzo łatwo dostosować do preferencji pacjenta, dlatego że na początku kompozyt jest niezwykle plastyczny. Dentysta bez trudu również dostosuje jego kolor. Na zakończenie utwardzony kompozyt należy tylko wypolerować oraz wygładzić.

Dodatkowym sposobem jest zastosowanie licówek zębowych. Te cienkie nakładki wstawiane na wierzchu zębów są wyjątkowo estetyczne. W głównej mierze zainteresują pacjentów, którzy planują poprawić wygląd niejednakowych lub wyszczerbionych zębów. Licówki szybko zakrywają niedoskonałości i niechciane przebarwienia. Znaczącą zaletą jest też to, że da się nimi skorygować minimalne wady, np. diastemę. Licówki stomatologiczne mogą być stworzone z kompozytu lub porcelany.